W powszechnej opinii, a już na pewno w kulturze popularnej, motyl jest esencją piękna i zwiewności, ćmę zaś uważa się za wstrętną, straszną i groźną. Nie bez powodu motyl stanowi zwiastun wiosny i kojarzony jest z wielobarwnymi kwiatami, podczas gdy ćma pojawia się w horrorach i opowieściach z dreszczykiem. Czy te dwa rzędy owadów mają cechy wspólne? A może… jest to jeden rząd: po prostu motyle? Przekonaj się!
Ćmy – motyle nocne
Jeżeli zdarza Ci się mówić, że lubisz motyle, ale boisz się lub brzydzisz ciem, zapewne zaskoczy Cię fakt, iż owady te należą do dokładnie tego samego rzędu. Ćmy – nazywane również motylami nocnymi – stanowią grupę motyli różniących się od odmiany dziennej budową i trybem życia. Za dnia śpią, funkcjonują zaś nocą. Jest ich zdecydowanie więcej niż motyli dziennych, prawie dziesięciokrotnie. Warto też wiedzieć, że podział motyli na dzienne i nocne jest umowny, nie zaś naukowy, a tym bardziej naturalny (nie jest zgodny z ewolucją rzędu motyle).
Jak wygląda ćma (motyl nocny)?
Przeciętną ćmę łatwo odróżnić od motyla dziennego. Nocne owady mają skrzydła o innym kształcie i połączone wędzidełkiem, którego na ogół nie spotyka się u przedstawicieli grupy dziennej. Podczas gdy motyle dzienne składają skrzydła nad ciałem, ćmy kierują je do tyłu i składają dachówkowo. Ich antenki są grubsze, u samców pierzaste. Owady różnią się także ubarwieniem, które w przypadku ciem jest bardziej stonowane i ciemniejsze: brązowe, szare, czarne, czasem białe. Co jednak istotne, najładniejszy motyl świata wcale nie musi ustępować pięknej ćmie! Sprawdź w internecie, jak wyglądają gatunki: Endromis versicolora, Spilosoma lubricipeda, Argema mittrei, Arctia caja. Ponadto wśród motyli dziennych można znaleźć okazy przypominające ćmy – i na odwrót.
Co warto wiedzieć o motylu nocnym?
Większość ciem – analogicznie do motyli dziennych – żywi się nektarem kwiatów i innymi produktami bogatymi w witaminy oraz sole mineralne. Ciekawostkę stanowi fakt, iż niektóre dorosłe osobniki wcale nie tracą czasu na poszukiwanie pożywienia. Czerpią z zapasów, które nagromadziły w trakcie bycia larwą. To sprawia, że żyją krótko – najwyżej kilka tygodni. Mitem jest więc, że ćma leci do człowieka, by go ugryźć, wszak nie miałaby z tego żadnego pożytku. Motyl nocny jest całkowicie niegroźny dla człowieka, choć niektóre gatunki mogą narobić szkód w ogródku. Owada nocnego wabi światło, np. włączona lampka. Dlaczego? To pozostaje tajemnicą nawet dla naukowców.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Motylarnia-rozewie.pl.
Fot. Shutterstock