Żarówki G4 to produkty nowoczesne i popularne, powszechnie wykorzystywane w domach, miejscach pracy czy wypoczynku. Ze względu na niską moc – zazwyczaj sięgającą maksymalnie 30 W – nie sprawdzają się jako zamienniki klasycznych żarówek w lampach wiszących. Gdzie więc warto je umieszczać? Przekonaj się i popraw komfort oraz estetykę mieszkania!
Żarówki G4 – charakterystyka
Żarówki G4 to produkty o bardzo małych rozmiarach, pierwotnie przystosowane do niskiego napięcia – 12 V. Obecnie bez trudu znajdzie się modele do napięcia wyższego – 230 V. Niewielka moc sięgająca zazwyczaj do 30 W i skromne rozmiary bezpośrednio przekładają się na zastosowanie, wobec czego żarówki G4 wykorzystywane są jako oświetlenie dodatkowe (funkcjonalne) lub ozdobne (estetyczne).
„G4” obecne w nazwie określa rodzaj gniazda, z jakim żarówki są kompatybilne. W zależności od potrzeb możesz wybrać żarówki G4 LED lub żarówki G4 halogenowe. Oba produkty odznaczają się energooszczędnością, jednak występuje między nimi sporo różnic. Przykładowo wersje LED świecą kilka razy dłużej od halogenowych, zużywają mniej energii i nie nagrzewają się. Z kolei halogenowe są korzystniejsze cenowo. Różnica tkwi również w barwie świateł LED i halogenowych – przed zakupem żarówek zweryfikuj, która odpowiada Ci bardziej.
Gdzie wykorzystać żarówki G4 LED lub halogenowe?
Niewielki rozmiar i moc 1,5-30 W sprawiają, że aby dobrze oświetlić średniego rozmiaru pokój w mieszkaniu w bloku, trzeba by wykorzystać bardzo dużo sztuk – za dużo, żeby się to opłacało. Dlatego żarówki G4 LED i halogenowe traktuje się jako dodatek budujący nastrój pomieszczenia. Doskonale sprawdzają się w meblach, np. w meblościance nad biurkiem, w szafkach wiszących w kuchni, w szafkach łazienkowych, chociażby koło lustra. Pięknie wyglądają zamontowane wzdłuż listew pokojowych – przy podłodze lub suficie. Spotyka się je także w sufitach podwieszanych i przestrzeni roboczej.
Warto też podkreślić, jak łatwe jest wymienianie zużytych żarówek G4 LED bądź halogenowych. Sztyftowe gniazdo pozwala na proste wyciągnięcie żarówki z oprawki i włożenie nowej – tylko tyle. Ponieważ z wymianą poradzą sobie nawet osoby młode, żarówki G4 przypadną gustu młodzieży szukającej pomysłów na niebanalne ozdobienie pokoju.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Ledcorn.pl.
Fot. Shutterstock