Kiedy zakłada się świeżo kupione buty bądź też po sezonie wiosenno-letnim wraca się do pełnych butów jesiennych, trzeba się przygotować na pęcherze i obtarcia. Ale czy na pewno trzeba? Może jednak istnieją sposoby na uniknięcie urazów skórnych i dyskomfortu? Przeczytaj!
Zapiętki żelowe
Odcisków i pęcherzy można uniknąć, stosując zapiętki, czyli niewielkie żelowe wkładki, które chronią tylną część stopy. Są dostępne w różnych kolorach i idealnie przylegają do obuwia, dzięki czemu nie widać ich od zewnątrz. Warto wiedzieć, że zapiętka żelowa L/XL (duża) pozostanie niezauważona nawet w eleganckim bucie na obcasie czy szpilce. Jest to produkt wielokrotnego użytku.
Plastry na piętę
Alternatywą zapiętki żelowej, choć znacznie mniej wygodną i trwałą, są klasyczne plastry. Podczas gdy zapiętkę przykleja się na powierzchnię buta, plastry – na skórę. Warto mieć w torebce czy kieszeni całą paczkę, na wypadek gdyby przyklejony plaster odkleił się w wyniku tarcia czy wilgoci (potu).
Osłony na palce
Jeżeli Twoje stopy obcierają się w butach specjalistycznych, np. przeznaczonych do chodzenia po górach lub roboczych, możesz sięgnąć po żelowe osłony na palce. Zabezpieczają jednocześnie skórę i paznokcie. To dobre rozwiązanie do świeżo kupionych butów górskich, a nawet łyżek czy rolek. Przydają się również w butach lekko za dużych, w których masz nawyk podkurczania palców.
Wkładki i podpiętki żelowe
Niektórzy – np. osoby z płaskostopiem – borykają się z odciskami i obtarciami na spodniej części stóp. Urazy powstają m.in. podczas długotrwałego schodzenia z góry, kiedy to stopa przesuwa się w bucie. Na ten problem pomogą opaski z żelową podkładką w przedstopiu, idealnie dopasowujące się do kształtu ciała. Z kolei osoby odczuwające dyskomfort na pięcie skorzystają z podpiętki żelowej.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Coccine-shop.eu.
Zdj. Shutterstock