Jak grubość dna garnka wpływa na jakość przyrządzania potraw? Odpowiadają eksperci z firmy Gerlach
Grubość dna garnka nie jest wymysłem producentów, którzy postanowili zmodyfikować estetykę naczynia. Wpływa na szybkość i równomierność nagrzewania się, zapewniając lepsze wyniki gotowania. Zbyt cienkie dno nie tylko wydłuży czas przygotowywania posiłków, ale i wpłynie na żywotność garnka, znacząco ją skracając. Od rodzaju dna będzie zależeć, czy komplety garnków kuchennych będą mogły zostać użyte na danej kuchenne. Płyta indukcyjna współpracuje z garnkami, których dno wykazuje właściwości ferromagnetyczne.
Dlaczego dno ganka ma znaczenie?
Grubsze dno zapewnia lepszą dystrybucję ciepła, co oznacza, że potrawy szybciej się gotują i są bardziej jednolite. W ten sposób zmniejsza się ryzyko przypalenia posiłku. Jeśli gotujesz potrawy z dużą ilością wody, sosy lub dania jednogarnkowe, grube dno będzie znakomitym wyborem. Grubsze dno może być trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Współpracuje z różnymi typami kuchenek – od gazowych po indukcyjne. Zalecana minimalna ilość warstw to 3 (na rynku dostępne są garnki z 11-warstwowym dnem). W przypadku indukcji optymalna grubość dna to 5-10 mm. Cienkie dno jest idealne do smażenia i gotowania na parze. Jako że nie jest w stanie równomiernie rozprowadzić ciepła, nie zaleca się stosowania garnków z takim dnem do przyrządzania bardziej wymagających potraw. Mogłyby gotować się nierównomiernie, nie spełniając naszych oczekiwań smakowych.
Najlepsze garnki z grubym dnem
Firma Gerlach oferuje komplety garnków kuchennych zarówno z trójwarstwowym dnem z wbudowanym dyskiem aluminiowym, które pozwala na doskonałą dystrybucję i magazynowanie ciepła, jak i czterowarstwowym dnem z dyskiem ze stali nierdzewnej, które doskonale i równomiernie przewodzi ciepło, sprawiając, że przygotowywanie potraw jest proste i szybkie. Producent naczyń ma w swojej ofercie również garnki z wbudowanym pełnym dyskiem na indukcję (technologia Full Induction), które pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału kuchenek indukcyjnych.