Reumatoidalne zapalenie stawów – znane także pod nazwą reumatyzm – to choroba, której całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że terapia jest zbyteczna. Wręcz przeciwnie, nieleczone lub w ogóle niezdiagnozowane zapalenie może przyczynić się do konieczności wykonania operacji. Jak temu zapobiec?
Leki na zapalenie stawów
W terapii reumatyzmu warto stosować leki mające działanie hamujące, zapobiegające zmianom w stawach, które w przypadku braku leczenia stają się nieodwracalne. Środki te dzielą się na dwie grupy: modyfikujące przebieg choroby (biologiczne lub nie) oraz przeciwbólowo-przeciwzapalne (sterydowe i niesteroidowe). Warto omówić je na wizycie u lekarza, by dobrać właściwe do danego pacjenta. Natomiast w przypadku zaostrzenia objawów chorób reumatoidalnych można krótkotrwale przyjmować leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, np. Opokan.
Dieta i rehabilitacja – terapia przy zapaleniu stawów
Poza lekami w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów wykorzystuje się terapię dietą oraz rehabilitację. Jeśli chodzi o zabiegi rehabilitacyjne, do najpopularniejszych należą krioterapia ogólnoustrojowa i miejscowa, laseroterapia, leczenie ultradźwiękami, magnetoterapia. Wdraża się też kinezyterapię, a więc ćwiczenia lecznicze, oraz kieruje chorych do uzdrowisk, np. na kąpiele solankowe.
Dieta przeciw zapaleniom jest bogata w witaminy antyoksydacyjne, polifenole i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Świetnie sprawdzają się jadłospisy wegańskie i wegetariańskie, a także śródziemnomorski sposób żywienia. Chorzy powinni spożywać kwasy omega-3 zawarte m.in. w siemieniu lnianym, orzechach włoskich, rybach, a dalej: białko roślinne, zielone warzywa z chlorofilem, przyprawy bogate w polifenole, probiotyki. Pełną listę produktów korzystnych przy reumatyzmie znajdziesz w internecie.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.
Zdj. Shutterstock