Rehabilitacja dziecka, szczególnie w przypadku konieczności pionizacji postawy, to spore wyzwanie. Dzieci, które cierpią na choroby albo wady rozwojowe, które ograniczają im możliwość przybierania pionowej postawy ciała, wymagają pionizacji. A do tego potrzebny jest specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, który będzie dopasowywał się do tempa wzrostu dziecka.
Pionizator dziecięcy pomaga małemu pacjentowi odtworzyć konkretne wzorce ruchowe i w ten sposób zapobiega skutkom długotrwałego leżenia i siedzenia. Tylko jaki pionizator dla dziecka wybrać – dynamiczny czy statyczny? Podpowiadamy, jakie właściwości ma jeden i drugi.
Pionizator dziecięcy dynamiczny czy statyczny?
Na rynku są dostępne dwa rodzaje pionizatorów. Pionizator dynamiczny to sprzęt dla pacjentów, których kończyny górne są sprawne i którzy mogą się poruszać samodzielnie, choć z utrudnieniami. Pionizator rozwija mięśnie nóg i przyspiesza procesy regeneracji. Sprawdzi się po urazach, operacjach lub dla dzieci z niedowładem kończyn dolnych. Pionizator statyczny jest przeznaczony dla dzieci z zaawansowanymi zaburzeniami ruchu, niezbędny w zapobieganiu konsekwencjom długotrwałego bezruchu. Zastosowanie takiego pionizatora ma na celu przyzwyczajenie ciała do pozycji wyprostowanej, a dzięki kółkom pacjent może się przemieszczać z pomocą innej osoby.
Sklep medyczny Strefa Zdrowia oferuje zakup pionizatorów z refundacją z NFZ lub PFRON. W sklepie kupisz pionizator dla dziecka w niższej cenie.
Fot. Shutterstock.