Makaron sojowy to produkt, który w naszym kraju kojarzy się przede wszystkim z kuchnią azjatycką. Z makaronu sojowego, który wbrew nazwie wcale nie jest produkowany z soi, można wyczarować pyszne, orientalne potrawy. Nie wymaga skomplikowanej obróbki i przygotowania, a jego delikatny smak idealnie sprawdza się w daniach kuchni chińskiej, tajskiej, koreańskiej i wietnamskiej. Jakie są jego właściwości, jakie ma wartości odżywcze? Czy makaron sojowy jest zdrowy?
Makaron sojowy nie z soi?
Makaron sojowy nie ma nic wspólnego z soją. Najczęściej produkuje się go ze skrobi fasoli mung, skrobi ziemniaczanej albo z batatów. Przypomina zwykły makaron pszenny, ale po ugotowaniu jest bardziej przezroczysty.
Właściwości i wartość odżywcza makaronu sojowego
Makaron sojowy, tak jak inne makarony, zawiera przede wszystkim węglowodany złożone. I tak 100 g makaronu sojowego zapewnia 342 kcal i 84,9 g węglowodanów. Daje uczucie sytości, nie wzmaga więc chęci podjadania między posiłkami, a tym samym sprawdzi się doskonale na diecie redukcyjnej. Jego indeks glikemiczny wynosi zaledwie 30, podczas gdy w przypadku klasycznego makaronu z białej mąki wartość ta wynosi 70. Makaron dostarcza sporo białka i niewiele tłuszczu. Jest pozbawiony glutenu, lekkostrawny (nie ma błonnika) i nie obciąża żołądka. Ma więc dobroczynne właściwości dla osób z cukrzycą (idealna alternatywa dla makaronu pszennego) i celiakią lub nietolerancją glutenu.
W długich, cienkich nitkach makaronu sojowego kryje się sporo witamin i minerałów. W porównaniu z innymi makaronami zbożowymi makaron sojowy ma całkiem dużą zawartość żelaza, fosforu i wapnia. Znajdziemy w nim też sporą dawkę sodu, witamin z grupy B, witaminy E i kwasu foliowego.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Biozdrowy.pl.
Fot. Shutterstock.