Planujesz podjąć pracę, lecz w ogłoszeniach spotykasz nieznane Ci określenia takie jak praca zdalna i praca elastyczna? Sprawdź, co oznaczają te terminy. Wyślij aplikację na stanowisko, które w najwyższym stopniu odpowiada Twoim preferencjom.
Czym jest praca zdalna?
Popularna w ostatnich latach – w Polsce przede wszystkim od rozpoczęcia pandemii – praca zdalna oznacza pracę wykonywaną poza siedzibą firmy, obejmującą jednak te same obowiązki, które wykonywałoby się w siedzibie. Przykładowo osoba przewożąca towar między miastami nie pracuje zdalnie, ale programista kodujący z domu – owszem. Praca zdalna bowiem wymaga używania internetu, komputera i nierzadko dodatkowego sprzętu, np. telefonu w przypadku osoby zatrudnionej w call center online.
Czym jest praca elastyczna?
Praca elastyczna to określenie szersze względem pracy zdalnej. Elastyczność odnosi się do dogodnych, dopasowanych do pracownika warunków pracy. Może to oznaczać pracę zdalną lub hybrydową, czyli łączącą dni zdalne i stacjonarne, ale nie musi. Praca elastyczna może odnosić się również do elastycznych godzin, czyli możliwości przychodzenia między 7:00 a 10:00 i wychodzenia między 15:00 a 18:00. Elastyczna praca może też oznaczać prawo do pracowania przez zróżnicowaną liczbę godzin dziennie, jeśli pracownik tak preferuje, np. jednego dnia pięć, a przez kolejne trzy dodatkowo po godzinę.
Jeżeli interesuje Cię nowa praca, Białystok to doskonałe miejsce, by zacząć. Jako mieszkaniec tego miasta lub okolic możesz zdecydować się na pracę elastyczną. Z kolei pracy zdalnej podejmiesz się z dowolnego miejsca na świecie. Sprawdź i aplikuj!
Zdj. Shutterstock