Sprawy związane z kredytami frankowymi stanowiły w ostatnich latach poważne wyzwanie zarówno dla kredytobiorców, jak i banków. Wzrost kursu franka szwajcarskiego i spory związane z umowami kredytowymi skłoniły wielu kredytobiorców do rozważenia możliwości unieważnienia kredytu frankowego, a także do złożenia wniosku o zabezpieczenie roszczeń. W tym artykule omówimy, co warto wiedzieć na temat zabezpieczania roszczeń w sprawach frankowych.
Czym jest zabezpieczenie roszczeń w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego?
Zabezpieczenie roszczeń jest instytucją prawną, którą uwzględnia Kodeks postępowania cywilnego. Mechanizm zabezpieczenia roszczeń powstał z myślą o zabezpieczeniu interesów powoda, który obawia się, że po prawomocnym wyroku sądu dłużnik nie zapłaci należnej i zasądzonej powodowi kwoty. W odniesieniu do spraw frankowych zabezpieczenie roszczeń jest instytucją prawną, która pozwala kredytobiorcy zgodnie z prawem zaniechać płatności rat kredytowych aż do prawomocnego wyroku sądu. Oznacza to, że skuteczne zabezpieczenie roszczeń daje prawo frankowiczowi do niepłacenia rat wyznaczonych w harmonogramie spłat rat kredytu frankowego, który jest przedmiotem sprawy.
Zabezpieczenie roszczeń frankowiczów – jak je uzyskać?
Aby uzyskać zabezpieczenie roszczeń, należy złożyć wniosek do sądu. Wniosek ten można złożyć wraz z pozwem lub później – na każdym etapie postępowania sądowego. Zaleca się jednak złożenie wniosku o zabezpieczenie roszczeń w chwili złożenia pozwu. Sąd, decydując się o zabezpieczeniu roszczeń wnioskodawcy, zwalnia go z obowiązku płacenia rat kredytowych aż do chwili uprawomocnienia się wyroku w sprawie o unieważnienie kredytu frankowego.
Kredyty frankowe Legnica z miesiąca na miesiąc stają się coraz większym obciążeniem dla budżetu domowego frankowiczów. Dlatego należy jak najszybciej zlecić prawnikowi analizę umowy kredytowej i innych dokumentów, by uzyskać rzetelną informację, czy możliwe jest unieważnienie kredytu frankowego, zaprzestanie dalszej jego spłaty i odzyskanie od banku nadpłaconych środków.
Fot. Shutterstock.