Treoninę znają na pewno zawodowi sportowcy. To związek należący do aminokwasów egzogennych, takich, których organizm sam nie jest w stanie syntetyzować. Treonina ma wpływ na kondycję skóry oraz uczestniczy w budowie masy mięśniowej. Wspiera też pracę wielu układów, dlatego jej niedobór sprawia, że może dojść do różnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Pełna nazwa treoniny to to kwas α-amino-β-hydroksymasłowy.
Co warto wiedzieć o treoninie
Oprócz ww. właściwości treoniny trzeba też wspomnieć o wpływie tego aminokwasu na budowanie odporności organizmu. Syntetyzuje nowe białka mięśniowe, dlatego bardzo często zawarta jest w składzie odżywek białkowych dla sportowców. Treonina obniża stres oraz prowadzi do przywrócenia równowagi emocjonalnej. Poprawia koncentrację, reguluje trawienie, wspomaga produkcję kolagenu i kolastyny, a także bierze udział w metabolizmie tłuszczy. Jeśli wystąpią niedobory treoniny, wtedy mogą pojawić się problemy z układem immunologicznym, zmęczeniem i utratą wagi. Może też wystąpić blokada procesu odbudowy kości.
Gdzie znaleźć treoninę
Jeśli chcesz wzbogacić swój jadłospis o treoninę, szukaj jej w produktach mięsnych oraz w nabiale. Jej cennym źródłem są również zboża i rośliny strączkowe. Włącz więc do swoich posiłków takie produkty jak wołowina, wieprzowina, orzeszki arachidowe, ser kozi, sezam, parmezan, pestki dyni i słonecznika, soję, makrelę, tuńczyka pstrąga oraz owoce morza. Optymalna dzienna dawka treoniny zależy od wielu czynników, m.in. od wzrostu, wieku, wagi oraz aktywności fizycznej. Oblicza się ją na podstawie kalkulatora dietetycznego.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sklep zielarski Biomedicum.
Fot. Shutterstock